Με ψηλά το κεφάλι φεύγει η Εθνική από το Μουντιάλ

30-6-2014

Ηρωική προσπάθεια της Ελλάδας που έχασε την πρόκριση στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι
Η Εθνική Ελλάδος δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς ηττήθηκε από την Κόστα Ρίκα στη διαδικασία των πέναλτι με 5-3. Μοιραίο πρόσωπο της διαδικασίας ήταν ο Φάνης Γκέκας, ο οποίος δεν κατόρθωσε να βρει τα δίχτυα με τον τερματοφύλακα της Κόστα Ρίκα, Νάβα, να αποκρούει.

Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 1-1, με την ελληνική ομάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 52΄, από γκολ του Μπράιαν Ρουίς, και να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο. Οι Κοσταρικανοί, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν πλέον το Σάββατο την Ολλανδία, αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 66΄, λόγω αποβολής του Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.