ΑΠΟ ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟ:Σαββατοκύριακο επιτυχιών ήταν αυτό που πέρασε για τον Κλασσικό Αθλητισμό της Θηβαϊκής πόλης και του Γ.Σ. Πίνδαρου Θηβών.

24-6-2015

Πιο συγκεκριμένα στις 20 & 21 Ιουνίου 2015 διεξαγόταν το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Εθνικών ομάδων στο Ηράκλειο της Κρήτης, όπου με χρώματα της Εθνικής συμμετείχε και ο αθλητής του Γ.Σ. Πίνδαρου Θηβών, Κρεμμύδας Βίκτωρ. Ο αθλητής μας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με την Εθνική Ομάδα και τρέχοντας τη δεύτερη αλλαγή. Στο ατομικό αγώνισμα έκανε εκτός συναγωνισμού στα 100μ. 10:58 κι έχασε για λίγο το όριο για τους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Νέων που το όριό τους είναι 10:50.

Οι επιτυχίες του Γ.Σ. Πίνδαρου συνεχίστηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων που διεξάγονταν στα Τρίκαλα. Εκεί ο Βλάχος Βασίλειος ήρθε δεύτερος Πανελληνιονίκης στα 200μ. με επίδοση 22:68. Η πολύ καλή του αυτή εμφάνιση του ανοίγει το δρόμο για τη συμμετοχή του στην Εθνική Ομάδα στα 200μ. όπου και του ευχόμαστε καλή επιτυχία. Ο ίδιος αθλητής πήρε μέρος με την ομάδα της σκυτάλης στα 4Χ100 του Πίνδαρου Θηβών αλλά και οι Νίκας Σταμάτης, Μπεκρής
Δημήτρης και ο Αλτζερίδης Γεώργιος κατακτώντας την 3η θέση με χρόνο 44:10.

Μια ακόμα επιτυχία σημειώθηκε και στα 10.000μ. βάδην από τον αθλητή μας Τσαρουχά Θεμιστοκλή ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 52:09:04. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αθλητής ανήκει στη μικρότερη κατηγορία απ’ αυτή που αγωνίστηκε. Ευχόμαστε καλή επιτυχία και στη συμμετοχή του στους αγώνες με την Εθνική Ομάδα. Επιπλέον ο Στεφανιώτης Χρήστος ήρθε 5ος Πανελληνιονίκης στο αγώνισμα των 2.000μ. Στιπλ με χρόνο 6:27:85. Ακόμη, την Κυριακή ο ίδιος αθλητής συμμετείχε στο αγώνισμα των 3.000μ. και ήρθε 6ος Πανελληνιονίκης με χρόνο 9:11:69.

Αγωνίστηκαν επίσης η Γιαννακοπούλου Δήμητρα στο ύψος με επίδοση 1,50μ. αλλά δυστυχώς δεν προκρίθηκε στον τελικό, η Τζιανοπούλου Φωτεινή στα 200μ., ο Νίας Σταμάτης στα 200μ., ο Αλτζερίδης γεώργιος στα 100μ. και η σκυτάλη 4χ100 κορασίων ήρθε 17η όπου πήραν μέρος οι αθλήτριες : Μαριάννα Παπαθανασίου, Μπατσούλη Φαίη, Καναρή Όλγα και η Τζιανοπούλου Φωτεινή. Τέλος στους αγώνες πήρε μέρος και ο Μπεκρής Δημήτριος στο αγώνισμα του τριπλούν.

Πηγή:thivanews.blogspot.gr