45ος ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΤΗΣ Ε.Π.Σ.ΒΟΙΩΤΙΑΣ !!!

16-4-2019

Το Σάββατο 20 Απριλίου και ώρα 16.30 μετά από πολλά χρόνια θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς ο 45ος Τελικός τού Κυπέλλου Ποδοσφαίρου τής Ε.Π.Σ.Βοιωτίας .
Φιναλίστ τού ερχόμενου Τελικού είναι ο Α.Ο. ΥΠΑΤΟΥ και ο Γ.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ .
Ο Α.Ο. ΥΠΑΤΟΥ πού έχει ιδρυθεί το 1976 φέτος αγωνίστηκε με επιτυχία στο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου τής Γ ' Εθνικής Κατηγορίας , ενώ στην ημιτελική φάση τού Θεσμού τού Κυπέλλου απέκλεισε τον ΑΜΒΡΥΣΣΕΑ ΔΙΣΤΟΜΟΥ με σκορ 2-4 στην διαδικασία των πέναλτι , ενώ ο κανονικός Αγώνας έληξε 1 - 1 όπως και η παράταση .

Ο Γ.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ φέτος πρωταγωνιστεί στην Α ' Κατηγορία τής Ε.Π.Σ.Βοιωτίας , αφού βρίσκεται στην δεύτερη θέση τής Βαθμολογίας , ενώ στην ημιτελική φάση τού Θεσμού τού Κυπέλλου απέκλεισε τον Πρωτοπόρο τής Α ' Ε.Π.Σ.Βοιωτίας Π.Α.Σ. ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ ΚΑΠΑΡΕΛΛΙΟΥ με σκορ 1 - 0 .

Σχετικά με την Προϊστορία των δύο Φιναλίστ τού Τελικού συμμετοχή πάλι σε Τελικό έχει ο Γ.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ όταν την Ποδοσφαιρική περίοδο 1987-88 νίκησε τον Π.Α.Ο.ΚΥΡΙΑΚΙΟΥ , πού αγωνιζόταν τότε στην Δ ' Εθνική Κατηγορία με σκορ 2 - 0 κατακτώντας το μοναδικό μέχρι σήμερα Τρόπαιο στην 44 χρονη Ιστορία του .
Προπονητές στον Α.Ο. ΥΠΑΤΟΥ είναι ο κ. Στάθης Σταθόπουλος , ενώ στον Γ.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ ο κ. Γιώργος Λάμπρου .

Πηγη:thivagr.blogspot.com/2019/04/45.html